BAŇKOVÁNÍ

Účinná léčba od středověku až do dnes.

Dle Tradiční čínské medicíny

Baňky patří mezi jednu z metod cíleného ovlivňování akupunkturních bodů v celostním přístupu k našim tělům.

Mnozí z nás se kvůli přetrvávajícím zdravotním potížím s nadějí obracejí k alternativním léčebným metodám.

Baňkování neboli vakuoterapie patří k tradiční čínské terapii. V Číně se léčba baňkami používá po tisíciletí. Metodu znali i ve starověkém Egyptě. První zmínka o něm pochází z roku 1550 př.n.l. Užívalo se tu na téměř veškeré choroby. Jeho velkými zastánci byli také antičtí lékaři Galénos a Hippokrates. Ve středověku bylo uplatňováno v celém tehdejším světě. Opěvoval jej ještě roku 1823 Samuel Bayfield z Londýna ve své knize Baňkování jako umění. V Čechách je známé nejméně sto let. V současnosti se baňkování používá jako doplňková metoda alternativní medicíny.

 

 

 

 

Metoda známá již od starověku.
Při které dochází k vyrovnávání energetických drah zvaných meridiány a k odstraňování bloků bránících rovnoměrnému toku energie do všech částí těla.
Současně se svaly a pokožka prokrví a uvolní.

Je to velice vhodná metoda pro zmírnění obtíží při chronických bolestech zad, dobře uvolňuje blokády a pozitivně ovlivňuje funkce vnitřních orgánů.

Záda se nejprve lehce promasírují a citlivě zmapují eventuální změny v podkoží. Potom větší baňkou promasírujeme celá záda, zvláště citlivá místa a zatvrdliny.
Při větších obtížích a blokádách aplikujeme baňky již cíleně na dané body a necháme je zde působit déle.
Prokrvením s prací zejména s meridiánovou dráhou močového měchýře, dojde nejen k uvolnění zablokovaných a ztuhlých partií, ale zejména k prokrvení a nastartování "detoxikačního procesu" ve vašem těle.

Dráha močového měchýře se snaží vše špatné z těla vyplavit ven (močením), a proto je vhodné v den masáže nepít pivo, alkohol a kávu. Naopak je žádoucí podpořit "detoxikaci" pitím čajů a obyčejné vody (cca 1,5 l - 2 l denně).


ÚČINKY BAŇKOVÁNÍ:

  • odstraňuje blokády a ztuhlé svaly

  • detoxikuje organismus

  • příznivě působí na lymfatický systém

  • příznivě ovlivňuje problémy se zažíváním

  • odstraňuje problémy s močovým měchýřem

  • přináší úlevu při astmatu, zánětech průdušek, kašli

  • působí proti otokům a bolestem nohou


Na samotnou terapii používám jak skleněné, tak i vakuové baňky, které umožňují přesně kontrolovat sání, na němž stojí terapeutická účinnost celé techniky.
Baňky se většinou přikládají na dobu 20 minut.
Zejména po první aplikaci je možné, že na těle zůstanou v místech, kde byly baňky přiloženy, „modřiny“ – ty však nejsou nebezpečné a během několika dní se samy ztratí.

Dle Tradiční čínské medicíny

Baňky patří mezi jednu z metod cíleného ovlivňování akupunkturních bodů v celostním přístupu Tradiční čínské medicíny.

Po předchozím individuálním vyhodnocení stavu pacienta jsou používány konkrétní body podle aktuálních obtíží.

Dlouholetá zkušenost a také teoretické znalosti z oblasti tradiční čínské medicíny jsou základem účinnosti při odstraňování širokého spektra obtíží.

Baňkami lze postižené orgánové okruhy jak vypouštět při jejich blokádě a přeplnění škodlivinami, tak je doplňovat při jejich prázdnotě. Silné sání baňkou je možné pouze při naprosté jistotě, že tato silně vypouštěcí technika je opravdu jasně u daného pacienta indikovaná. Pokud tomu tak není a pacient je ve "falešné plnosti" lze mu dosti uškodit.
Prázdnota například okruhu ledvin se projevuje zimomřivostí, pocitem chladu a slabostí v bedrech, kazivostí zubů, padáním vlasů a šelestem v uších.

Na doplňování i vypouštění energie v drahách jsou velmi praktické silikonové baňky, které mají sice maximálně střední nasátí, ale na povrchové harmonizování patří k nejlepším společníkům.


ÚČINKY BAŇKOVÁNÍ:

  • čištění krve a zvýšení počtu bílých a červených krvinek
  • zvýšení úrovně hladiny vápníku v kůži
  • podpora krevního oběhu
  • posílení imunitního systému
  • podpora buněčné aktivity, zvyšuje se hormonální sekrece, potlačuje se proces stárnutí
  • zlepšení spánku a zklidnění nervové soustavy
  • potlačení nepříjemných subjektivních pocitů – studeného potu, kašle
  • podpora detoxikačních procesů
  • částečné zlepšení problémů s celulitidou

ČEHO LZE DOCÍLIT PŘI BAŇKOVÁNÍ

Baňkování je vhodnou doplňkovou metodou klasických masáží. Dokáže odstranit bolesti páteře a celého pohybového aparátu, ovlivňuje i funkci vnitřních orgánů. Málokterou metodou je možné dosáhnout tak intenzivního prokrvení masírované tkáně. Již po jednom zákroku se může dostavit neočekávaná úleva. Použití baněk je však různorodé. Lze je kombinovat s prohřívacími zábaly nebo přikládat nad akupresurní body a tím pracovat s energií meridiánů. Vynikajících účinků je rovněž dosaženo při aplikaci baněk např. na kloub postižený otokem. Indikovány jsou jak traumatické stavy v subakutním či subchronickém stádiu, tak i chronické otoky způsobené poruchou lymfatického oběhu. Baňkování tedy přispívá k úlevě od řady nepříjemných zdravotních stavů.
Jeho prostřednictvím lze zmírnit či odstranit bolesti zad a kloubů, menstruační obtíže, migrénu, zažívací problémy, vysoký krevní tlak, svalové otoky a křeče i další obtíže.

Baňka působí fyzikálně, reflexně, ale i metabolicky tím, že ovlivňuje pochody látkové výměny. Také stimuluje činnost imunitního systému. Aby došlo k nastartování ozdravného procesu, doporučuje se baňkování jednou týdně třikrát po sobě.

V každém případě se masér či terapeut musí zeptat na vážnější zdravotní potíže klienta, jako jsou alergie, vysoký krevní tlak, problémy se srdcem, onemocnění diabetem, cévní problémy, poruchy srážlivosti, vnímavost na bolest, křečové žíly, trombózy, přestálý infarkt či plicní embolie.

Baňkování se neprovádí pouze na zádech, ale v podstatě na celém těle – na kolenou, kotnících, ramenou a dokonce i na obličeji. Děti lze masírovat baňkami pouze po předchozí konzultaci s dětským lékařem, osvědčilo se např. při opakovaném nachlazení.

KONTRAINDIKACE PŘI BAŇKOVÁNÍ

  • Akutní trombózy a tromboflebitidy, rozsáhlé varixy a gangrény, aneurysma (vždy však pouze v místě výskytu těchto nemocí)
  • Akutní otevřené rány, lokální hnisavé infekce,
  • Akutní či prodělaná nádorová onemocnění,
  • Těhotenství,
  • Hemofilie,
  • Generalizované kožní onemocnění (lupénka)